Podwodny świat



niedziela, 27 grudnia 2009

Rekiny

Rekiny
Większość rekinów to pływający z szybkością strzały łowcy. Mają wydłużone, opływowe ciało i ostre jak brzytwa zęby. Rekiny polują głównie na inne ryby oraz na głowonogi. Niektóre napadają także na ludzi. Jednak rekiny to nie tylko myśliwi, ale także ofiary polowań. Wie z 360 gatunków jest obecnie zagrożonych. Łowi się je ze względu na smaczne mięso.

Żarłacz błękitny
Żyje w umiarkowanej sferze mórz i ma do 4 metrów długości. Żarłacz błękitny ma torpedowate ciało i długie płetwy piersiowe. Zwykle osiąga długość od 3 do 4 m, ale czasem łowi się osobniki o długości 6 m. żarłacz ten zawdzięcza nazwę ubarwieniu grzbietu. Tak jak niemal wszystkie rekiny ma spiczasty pysk. Poluje daleko w wodach otwartego morza prześladując ławice sardynek, śledzi, makreli i tuńczyków. U wybrzeży pojawia się rzadko, ale może wówczas zagraża kapiącym się. Samica rodzi do 60 w pełni wykształconych młodych.

Łobegongi
Zamieszkują ciepłe tropikalne morza i mają do 4,5 m długości. W rzędzie łobegongokształtnych grupuje się 25 gatunków rekinów, z których część jest jajorodna, a pozostałe są żyworodne. Większość nie osiąga zbyt pokaźnych rozmiarów. zyją w pobliży wybrzeży w płytkich wodach, polując na mniejsze ryby i skorupiaki; dla ludzi nie są niebezpieczne. Niektóre łobegongi mają plamiste lub pasiaste desenie, więc są niemal niewidoczne wśród glonorostów lub trawy morskiej. Inne w celku lepszego maskowania się (kamuflażu) mają na głowie i tułowiu frędzlowate wyrostki skórne

Rekin ludojad
Zamieszkuje ciepłe i umiarkowane morza i ma do 8 m długości.
Rekin ludojad ma opinię najniebezpieczniejszego i najżarłoczniejszego łowcy wśród rekinów. Bardzo duże rekiny ludojady mogą mieć 12 m długości i masę ciała 3 ton. Polują na wszelkie ryby, w tym także na mniejsze rekiny, oraz na żółwie, delfiny i foki. Często płyną w ślad za statkami żywiąc się odpadkami. Jeśli podpływają do wybrzeży, zagrażają wówczas kąpiącym się. Ofiarą rekina ludojada stało się już wielu ludzi. Chociaż czasem nazywa się go także "żarłaczem białym", to w rzeczywistości jego skóra jest szara, a nie biała.





Raszple
Żyje w wodach wszechoceanu i ma do 2,5 m długości. Wprawdzie raszple wyglądają tak jak płaszczki, ale mają szczeliny skrzelowe umieszczone bocznie, tak jak rekiny. Przednia część ich ciała jest silnie spłaszczona, tak że oczy umiejscowione są na wierzchu głowy. Jest to znakomite przystosowanie, gdyż raszple żyją i polują na dnie morskim. Żywią się małymi przydennymi czyli bentonicznymi rybami, mięczakami i skorupiakami. Samica raszpli wydaje na świat do 10 żywych młodych

Raszpla chętnie zagrzebuje się w piasku. Dawniej nazywano ją aniołem morskim

Młot
Żyje w ciepłych morzach i osiąga 4 m długości. Nazwa tego rekina wiąże się z osobliwym kształtem jego głowy. Jest ona silnie rozszerzona i z góry wygląda jak duża litera T. Oczy i otwory nosowe znajdują się na bokach tego "młota", otwór gębowy pod spodem Rodzina młotowatych ma 12 przedstawicieli, a wśród nich głowomłot wielki osiąga długość 5,5 m. Jest mieszkańcem wód otwartego morza, czyli pelagialu. Poluje na ryby i głowonogi. Blisko wybrzeża ten skory do złości rekin może niekiedy atakować pływaków.






Nie kiedy tworzą duże stada



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz